Święto Niepodległości

//Święto Niepodległości

Święto Niepodległości

Narodowe Święto Niepodległości obchodzone 11 listopada to jedno z najważniejszych świąt narodowych. W tym roku obchodzimy 99. rocznicę odzyskania niepodległości. Upamiętnia ono wydarzenia z 11 listopada 1918 roku, kiedy Polska odzyskała wolność po 123 latach niewoli.  

Z tej okazji cala szkoła wzięła udział w uroczystym apelu. Niektóre klasy zaśpiewały pieśni patriotyczne inne deklamowały wiersze. Klasa druga przygotowała biało czerwone kotyliony, pierwsza flagi i godła. Uczniowie najmlodszej klasy przyszli ubrani na biało czerwono. Atmosfera podczas apelu była bardzo podniosła i uroczysta a podczas cześci artystycznej cisza była jak makiem zasiał. Na koniec minuta ciszy uczciliśmy pamięć  wszystkich tych, którzy zginęli za nasza wolność, później zaśpiewaliśmy Hymn Polski, Mazurek Dąbrowskiego.

Tego samego dnia w Anglii obchodzony jest Dzień Pamięci (ang. Remembrance Day) – Święto upamiętnia podpisanie rozejmu kończącego I wojnę światową 11 listopada (o godzinie 11 nastąpiło zawieszenie broni). W ten dzień o godzinie 11 cześć poległym oddawana jest w formie dwóch minut ciszy. Każdy z obywateli, o ile ma sposobność, przystaje na tę chwilę.

Dzień ten nazywany jest także Dniem Maku (ang. Poppy Day), z uwagi na zwyczaj noszenia w tym dniu sztucznych maków przypiętych do ubrania na znak pamięci.

 

2018-11-27T22:04:32+00:00Listopad 11th, 2017|