Nadeszła pierwsza przerwa śródsemestralna, dzieci odpoczywały od zajęć w naszej szkole, a tymczasem do nauki zabrali się nasi nauczyciele i asystenci.

W sobotę 22-go października odbyły się w Domu Polskim warsztaty metodyczne pt: Nauka może być tak atrakcyjna jak zabawa – Podstawy pedagogiki zabawy w realizacji działań edukacyjnych w szkole polskiej

Celem tych zajęć był rozwój kompetencji metodycznych nauczycieli. Prezentacja i trenowanie ciekawych i atrakcyjnych metod do wykorzystania w pracy z dzieckiem na lekcjach w polskiej szkole.

W szkoleniu zrealizowano nastepujace tresci:

  • metody na dobry początek – relacje i zadania,
  • jak rozbudzać i wspierać ciekawość dzieci,
  • sposoby na twórcze opracowanie tematu lekcji,
  • rola informacji zwrotnej w procesie uczenia – efektywność dydaktyczna a satysfakcja uczniów.

Zajęcia zostały poprowadzone metodą warsztatową, omówiono  propozycje do dalszego wykorzystywania i modyfikacji. Zastosowane zostały różnorodne środki wyrazu: muzyka, plastyka, ruch, taniec, działania parateatralne. Zajęcia zakończone zostały krótka forma wykładowa o roli i zadaniach edukacji polonijnej.

Uczestnicy otrzymali prezentację oraz opis wszystkich zabaw i wykorzystanych technik w postaci pdf.

Zajęcia poprowadził – Zdzisław Hofman – Trener kompetencji psychologicznych licencjonowany przez Polskie Towarzystwo Psychologiczne, socjoterapeuta, trener biznesu, coach. Z zawodu nauczyciel biologii z zamiłowania dziennikarz radiowy i wolontariusz. Związany nierozłącznie z edukacją.  Współtwórca i wieloletni prezes Stowarzyszenia KLANZA. Tutor w programie Liderzy PAFW – współpracownik Szkoły Liderów. Założyciel i były prezes Fundacji Rozwoju Wolontariatu. Autor i realizator programów doskonalenia zawodowego nauczycieli, animatorów kultury i liderów społecznych, także poza Polską. Pasjonat muzyki i arteterapii. Autor książek i artykułów o tematyce edukacyjnej:  „Metoda KLANZY w teorii i praktyce” oraz „Chopinowskie inspiracje muzyczne”. (Współautor)

Bardzo dziękujemy za użyczenie Domu Polskiego